به همت محققان پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران تاکنون ۴۰ رقم بذر جدید تولید و به کشاورزان سراسر کشور معرفی شده است.
کد خبر: ۱۰۷۹۴۶۲
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰ 28 November 2022

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد این ارقام تولیدی را در زمینه گندم، جو، حبوبات، کلزا و علوفه عنوان کرد و افزود:  پردیس تحقیقات و اموزش کشاورزی گچساران یکی از مراکز مهم تولید بذر در کشور است .

 

حیدرپور با اشاره به اینکه این پردیس سایت ملی دیم مناطق گروسیری و نیمه گرمسیری کشور است، بیان کرد: در حال حاضر این مرکز پشتیبانی کننده مزارع دیم بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مزارع دیم ۱۶ استان کشور است.

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران هم گفت: تا کنون به همت محققان این مرکز ۲۴ رقم گندم، ۸ رقم جو، ۲ رقم علوفه، ۲ رقم حبوبات و یک رقم کلزا تولید کرده است.

عبدی پور با بیان اینکه این مرکز در زمینه تولید بذر مناسب برای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشور فعالیت می کند و بذر دیم متناسب با اقلیم این مناطق تولید می کند، افزود: بذر‌های جو شامل ایذه، ماهور، فردان، فراز، راشین، خرم، بهران و ماهنشان به همت محققان این مرکز نولید شده که الان در سراسر کشور کشت می شود.

وی با اشاره به اینکه ارقام عدس سپهر، ماشک طلوع و خلر نیز نتیجه زحمات چندین ساله محققان این مرکز است، ادامه داد: بذر‌های گندم دیم آفتاب، دهدشت، ساورز، کبیر و پایا از دیگر بذر‌های تولیدی این مرکز است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار