در صورت پیروزی بایدن (که دور از انتظار نیست) می‌توان به سناریوهای جدی تر و بیشتری فکر کرد. طبیعتاً با آمدن بایدن وضعیت گل و بلبل نمی‌شود ولی می‌توان با بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن بخشی از فشارِ دست‌کم روانی، گشایش کوتاه مدتی را متصور بود.
کد خبر: ۹۱۲۱۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۳ 26 October 2020

به گزارش تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، محمد علی وکیلی طی یادداشتی در خصوص وضعیت سیاسی کشور چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ، تاثیر آن از انتخابات آمریکا و همچنین شرایطی که می تواند بر مشارکت مردمی موثر باشد ، نوشت : چند ماه آینده، کارزار انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم آغاز می‌شود. انتخاباتی که یخش هنوز باز نشده است. جامعه نسبت به این انتخابات تا کنون علامت مثبتی نفرستاده است. به علل متعدد بخش بزرگی از ملت از صندوق رای فاصله گرفته‌اند. فاصله‌ای که باید تمهیدی دیده شود تا هرچه سریعتر کمتر شود. این فاصله، امید و نشاط را از جامعه می‌ستاند. اما در این مدت کوتاه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، چند سناریو محتمل است.
اگر ترامپ در انتخابات آمریکا پیروز شود بعید است یخ انتخابات و سیاست بشکند و بر حجم ناامیدی موجود افزوده خواهد شد. در واقع با پیروزی ترامپ، اصلاح طلبان هیچ شانسی در انتخابات پیش رو نخواهند داشت چراکه یاس مردم دوچندان خواهد شد و میزان مشارکت به کمترین حد ممکن می‌رسد. البته در یک فرض خیلی بعید، اگر نظام فضای سیاسی را باز کند و به طور مثال در انتخابات به خاتمی و احمدی نژاد فرصت رقابت دهد شاید بتوان انتظار انتخابات پرمشارکت را داشت.
اما در صورت پیروزی بایدن (که دور از انتظار نیست) می‌توان به سناریوهای جدی تر و بیشتری فکر کرد. طبیعتاً با آمدن بایدن وضعیت گل و بلبل نمی‌شود ولی می‌توان با بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن بخشی از فشارِ دست‌کم روانی، گشایش کوتاه مدتی را متصور بود. این واقعیت را باید پذیرفت که کفِ هدف تیم کنونی کاخ سفید براندازی جمهوری اسلامی است؛ لذا امکان توافق با این تیم تقریباً منتفی است. درواقع نه توان تحقق بخشیدن به هوس خود یعنی براندازی جمهوری اسلامی را دارند و نه گمان می‌کنم که سیاستشان را تغییر دهند. راهبرد کنونی ما راهبرد درستی است اما امکان شکوفایی اقتصادی و رهایی از مشکلات معیشتی در آن به جد محل تردید است.
از طرف دیگر، در میان همه مشکلات و اعتراضات نباید فراموش کرد که در انتخابات سال۹۶، آن مشارکتِ بی نظیر محصولِ امید به بهبود شرایط در پرتو سیاست خارجیِ صلح گرا بود. سیاستی که با سَمپِل و سمبُلِ برجام شناخته می‌شد. هرکسی می‌تواند با برجام مخالف باشد اما این نکته را نمی‌تواند نفی کند که ملت ایران در سال۹۶ راه و سلوک برجامی را انتخاب کردند. راهبردی که با روی کار آمدنِ ترامپ به بن بست خورد. اگر دوباره این راه باز شود می‌توان شکل‌گیری بارقه‌ای از امید در میان مردم را متصور بود. من هم معتقدم با این دولت آمریکا نمی‌شد به توافق رسید؛ نمونه آن کره شمالی است. اما همه می‌دانیم با وضعیت پرتنش فعلی امکانی برای بهبود وضعیت وجود ندارد. این همه نشان می‌دهد ما باید برای تنش‌زدایی فکری کنیم. هرچند اجتناب ناپذیر است اما از تنش فعلی، ما بیش از همه ضرر کرده ایم و می‌کنیم. درهرحال معتقدم اگر افقی از صلح پیدا شود می‌توان بارقه‌ای از امید در جامعه را متصور بود.
بنابراین معتقدم اگر راهبرد آمریکا در نتیجه انتخابات پیش رو تغییر کند، اصلاح طلبان بشرط رعایت شرائط زیر شانس جدی در انتخابات۱۴۰۰ خواهند داشت؛
اول اینکه انتخابات ریاست جمهوری موضوع ملی است پس نیازمند حضور چهره های ملی است. دوم اینکه انتخابات ریاست جمهوری مسئله جمعی است پس نیازمند اجماع جریانی است. اکنون جریان اصلاح طلب بیش و پیش از درگیر شدن در موضوع اسامی و مصادیق نیازمند انسجام است و می‌بایست استراتژی خود را انسجام و اجماع جریانی قرار دهد و مکانیزمی همچون شورای عالی اصلاح طلبان را فعال نماید و با محوریت این شورا و شعار اجماع بر فرد واحد زمینه پیروزی را فراهم آورد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
سعید محمد حسینی بیاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
شیر اون مادرت دست وردار تو این چهارسال برای مردم چکار کردی حالا حلال مشکلات شدی دوست عزیز سفارش بهت میکنم چند سالی اصلا صحبت نکن بخدا از متنهات حال آدم بهم میخوره بزار مردم نفس بکشند همبن شماها چپ و راست عامل این همه بدبختی و بی مبالتی و بی مدیریتبها هستید چون فقط اطراف خودتون را دیدید و سوادتون بیش از این به هر دو تفکر محتوم به شکست اجازه مانور نداد چهل سال دور خودتون چرخیدید و هیچ من خودمم شریک جرمم، بزارید جامعه با دست توانای نیروهای نخبه باسواد دانشگاهی زجر کشیده و دلسوز به این مردم عزیز و شرافتمند اداره شود دست بر دارید از این همه نیرنگ و فریب و استفاده از سخنان دیگر دانشمندان شماها اگر سواد داشتید یک نسخه کلی که این همه مشکلات مردم را حل میکند میدادید آقای وکیلی در پستو نشسته ای و از دریجه بسیار تنگ و تاریک با نگاه بسیار پایین سیاسی به این مردم عزیز فقط و فقط برای رسیدن به مسایل نامشروع ودست و پا کردن نام و آوازه نگاه می کنید. آقای وکیلی سوال کدام طرح را شما و دوستانتان در مجلس برای برون رفت از این وضعیت رقت بار دادید کحا هنجره خودتان را برای این مردم فشردید تنها کاری که هر دو گروه بلدید و سوادتون هم بیش از این اجازه نمیدهد جون دیگه منبع فکری شماها بالاتر از این ظرفیت ندارد. تو را به آن شیر مادرت عین نلسون ماندلای بزرگ همه و همه هر دو گروه سیاسی مصبب این هنه خرابی و بی مدیریتی کنار بکشید برید در یه حای خوش آب و هوایی زتدکی کنید بگزارید مردم زندگی کننند به خدا ثواب دنیوی و اخروی براتون داره امیدوارم از خداوتد متعال و با همت جوانان با سواد و با غیرت ایران عزیز بدور از مسایل قومیتی و جهالت مدیریتها بدست انسانهای لایق آزاده شایسته دلسوز بیفته . به امید فرداهای بهتر و حاکمیت اندیشه علم سواد تجربه دلسوزی بر این همه نابخردی و جهالت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار