برای بسیاری از مردم روند طی شده برای صلاحیت این داوطلب همراه با عدم توضیح مناسب و به موقع مسئولین با توجه به حساسیت موضوع ، بسیار ناباورانه و عجیب بود و کار تا جایی پیش رفت که متاسفانه مرجع ترین نهاد نظارتی و پاسدار قانون اساسی به راحتی متهم شد!
کد خبر: ۸۱۵۹۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵ 20 January 2020
تابناک کهگیلویه و بویراحمد ، سیاسی ، ماجرای تایید صلاحیت یکی از داوطلبین کهگیلویه و بویراحمدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی بیشتر به فیلم نامه فیلم های بالیوودی (هندی) شباهت پیدا کرده است که گاهی در مراحلی به افشاگری های مستند در فضای مجازی رسید و گاهی به تایید و تکذیب های موضوع تایید یا رد صلاحیت کشیده شد و نهایتا با نمایش رسمی برگه تاییدیه قهرمان آن یعنی غلام رضا تاجگردون به پایان رسید!
برای بسیاری از مردم روند طی شده برای صلاحیت تاجگردون همراه با عدم توضیح مناسب با توجه به حساسیت موضوع ، بسیار ناباورانه و عجیب بود و کار تا جایی پیش رفت که متاسفانه مرجع ترین نهاد نظارتی و پاسدار قانون اساسی به راحتی متهم شد!
طی این چند سال پیرامون عملکرد غلام رضا تاجگردون همواره حواشی ، آن هم از نوع سوء استفاده از قانون زیاد بوده است و یا این که از دخالت ها و اعمال نفوذ بسیار زیاد وی در کار استانداران و مدیران دولت در کهگیلویه و بویراحمد همواره در محافل غیر رسمی و فضای مجازی شایعاتی بوده و هست! 
واقعیت این است که در فضای غیر رسمی و انگونه که از افکار عمومی در فضای مجازی منتشر می شود باور این است ، تایید صلاحیت بر اساس یک روند قانونی شکل نگرفته است بلکه این گونه القاء می شود که تاجگردون توانسته است در این شورا هم نفوذ کند! چیزی که دروغ یا راست ! برای مهمترین نهاد نظارتی قانون اساسی و همچنین انتخابات بسیار سنگین تمام خواهد شد!
اگر تاکنون برخی سیاسیون از طیف های خاص ، این شورا را به سیاسی کاری در نوع نگاه به مقوله صلاحیت داوطلبین متهم می کردند با تایید صلاحیت تاجگردون اکنون بحث نفوذ در این شورا و تغییر نظر آن را مطرح می کنند که باید گفت در موضوع شایعات عدم تایید های سیاسی با توجه به وجود مستمسک های قانونی عملا شایعات چندان موثر نبودند اما در مورد تایید صلاحیت تاجگردون و یکی دیگر از داوطلبین تاکنون این شورا هزینه سنگینی آن هم از نوع ایجاد حس بی اعتمادی در میان افکار عمومی را می پردازد!
نگاهی به ماجرای تاجگردون و شورای نگهبان!
آمار اولیه شورای نگهبان از بررسی صلاحیت پارلمان نشینان در مجلس دهم، حکایت از ردصلاحیت ۱۲۰ تن از نمایندگان فعلی داشت که البته به فاصله اندکی کمتر از یک روز سی نفر از نمایندگان فعلی صلاحیتشان به تایید رسید و در نهایت ۹۰ تن از نمایندگان مردم در خانه ملت صلاحیت شان به تایید نرسید و بر همین اساس مجوز شرکت دوباره در انتخابات مجلس را به دست نیاوردند.
به گزارش «تابناک»؛ هرچند شورای نگهبان و به خصوص سخنگوی آن یعنی «عباسعلی کدخدایی» دلیل عمده عدم تایید صلاحیت بسیاری از نمایندگان مجلس دهم را حساسیت شورا در خصوص مشکلات اقتصادی آن‌ها به خصوص برای انتخابات مجلس یازدهم ذکر کرده بودند، «علی لاریجانی» رئیس مجلس که خود البته برای این دوره ترجیح داد کاندیدا نشود این موضوع را نادرست دانسته و تاکید کرده است که «دلیل ردصلاحیت بسیاری از نمایندگان مجلس دهم - یعنی همان ۹۰ نفری که به آن‌ها اشاره شد- مسائل اقتصادی نبوده است.
چند رئیس کمیسیون ردصلاحیت شدند؟
جدای از از این که تعداد زیادی از نمایندگان مجلس ردصلاحیت شده اند، حکایت و آمار عدم تایید صلاحیت روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس هم در نوع خود جالب توجه است. آمار اولیه حاکی از این بود که از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ رئیس تایید صلاحیت و ۶ رئیس دیگر هم ردصلاحیت شدند، ۲ رئیس نیز داوطلب انتخابات مجلس یازدهم نشده‌اند.
نظر هیات‌های نظارت استانی شورای نگهبان درباره تایید، عدم تایید و یا عدم احراز صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از شنبه هفته گذشته از طریق فرمانداری‌ها به داوطلبان اعلام شد. بعد از اعلام رسمی شورای نگهبان، محمدمهدی زاهدی؛ کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری، مجتبی ذوالنوری؛ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، داوود محمدی؛ کمیسیون اصل نود قانون اساسی، اللهیار ملکشاهی؛ کمیسیون قضایی و حقوقی، جمشید جعفرپور؛ کمیسیون فرهنگی، محمدرضا رضایی کوچی، کمیسیون عمران صلاحیتشان به تایید رسید.
همچنین عبدالرضا عزیزی؛ کمیسیون اجتماعی، الیاس حضرتی؛ کمیسیون اقتصادی، فریدون حسنوند؛ کمیسیون انرژی، غلامرضا تاجگردون؛ کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات، عزیز اکبریان؛ کمیسیون صنایع و معادن و محمد جواد کولیوند؛ کمیسیون سیاست داخلی و شورا‌ها صلاحیت شان به تایید نرسید و احمد علی کیخا؛ کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و علی نوبخت؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نیز ترجیح دادند که برای انتخابات مجلس یازدهم کاندیدا نشوند.
حسنوند و تاجگردون تایید صلاحیت شدند
آخر هفته گذشته بود که یک خبر اخبار قبلی بررسی صلاحیت‌های روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس در شورای نگهبان را نقض کرد. جایی که «فریدون حسنوند» نماینده اندیمشک و «غلامرضا تاجگردون» نماینده گچساران روز (چهارشنبه) گذشته نامه تایید صلاحیت خود را دریافت کردند.
فریدون حسنوند ضمن تایید این خبر گفت: ما در بحث تایید صلاحیت‌ها تابع قانون هستیم و هر موردی که به ما ابلاغ می‌شد، می‌پذیرفتیم. اکنون هم تایید صلاحیت بنده و آقای تاجگردون طی نامه‌ای به ما اطلاع داده شده است.
انتقاد توکلی و نادران از تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند
پس اعلام تایید صلاحیت روسای کمیسیون های انرژی و برنامه و بودجه بود که «دیده‌بان شفافیت و عدالت» وابسته به «احمدتوکلی» نماینده سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی درباره تایید صلاحیت برخی افراد «تاجگردون و حسنوند» از سوی شورای نگهبان انتقاد کرد.
این در حالی است که اخیرا اسناد و مدارکی مبنی بر تخلف و فساد از «غلامرضا تاجگردون» در فضای مجازی دست به دست شده است و حواشی زیادی پیش از احراز صلاحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی ایجاد کرد، که حساسیت ها را نسبت به احراز صلاحیت تاجگردون بالا برد.
از سوی دیگر، «الیاس نادران» در واکنش به تایید صلاحیت تاجگردون و حسنوند پیامی توئیتری منتشر کرد.
«تاجگردون و حسنوند روسای کمیسیون بودجه و انرژی مجلس امروز توانستند با فشار و لابی تایید صلاحیت بگیرند! این که امروز کوتاه آمدید و چشم بر پرونده های اقتصادی بستید، جادوی بودجه و نفت است؟! جواب جوانان عدم احراز شده را چه می دهید؟»
کدخدایی: هیچ‌کس با فشار به شورای‌نگهبان تأیید صلاحیت‌نشده
پس از این موضع گیری ها و انتقادات نسبت به تایید صلاحیت این دو رئیس کمیسیون، سخنگوی شورای نگهبان گفت: اصلا و ابدا هیچ کس با فشار تأیید صلاحیت نشده و این‌ها همگی شایعه است، ما نظرات هیات مرکزی را اعلام کردیم که همگی مستند به مدارک قطعی در پرونده‌های آنان است.
«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی درباره رد‌صلاحیت برخی نامزد‌های انتخابات گفت: طبیعتا آن‌ها حق اعتراض دارند و اعتراض‌شان را اعلام کردند، البته برخی‌ انتظار دارند که ما چشم‌پوشی داشته باشیم، اما قانون اجازه نمی‌دهد.
وی گفت: تلاش ما این است که در رابطه با بررسی صلاحیت‌ها براساس قانون عمل کنیم، آنچه قانون مقرر کرده، این است که هیچ تعارفی با کسی نداریم، طبیعتا نسبت به سلایق سیاسی آن‌ها ما نگاهی نداریم و فقط و فقط مستنداتی است که در پرونده‌ها وجود دارد و با قوانین انتخابات انطباق دارد.
سخنگوی شورای نگهبان که با خبرگزاری صداوسیما گفت‌وگو کرده است، در پاسخ به این که گفته می‌شود برخی با فشار به شورای نگهبان تأییدیه گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: خیر این گونه نیست، ما در مرحله گذشته هیات مرکزی و هیات استانی را داشتیم و مرحله کنونی مرحله شورای نگهبان است، اسامی ممکن است از جهت ترتیبات اداری دیر و یا زود اعلام شود، اما آنچه اعلام شده است، همگی مصوبات هیات مرکزی و هیات استانی است، در این مرحله هم که امروز در خدمت شما هستیم، مرحله رسیدگی به شکایات است که طبیعتا هر شکایتی باشد، بررسی می‌شود و اگر حقی از کسی تضییع شده باشد، طبیعتا احقاق حق خواهد شد.
کدخدایی در پایان خاطرنشان کرد: اصلا و ابدا هیچ کس با فشار تأیید صلاحیت نشده است و این‌ها همگی شایعه است، ما نظرات هیات مرکزی را اعلام کردیم که همگی مستند به مدارک قطعی در پرونده‌های آنان است.
چرا تاجگردون و حسنوند رد و دوباره تایید صلاحیت شدند؟
آنطور که در برخی اخبار اشاره شده، پرونده تاجگردون و حسنوند وقتی در هیأت مرکزی نظارت مورد بررسی و مداقه قرار می‌گیرد، هیأت مرکزی، رأی به تایید صلاحیت این دو نماینده می‌دهد؛ اما اعلام نظر درباره پرونده آنها را به دلیل بررسی‌های بیشتر و کارشناسی‌تر به تأخیر می‌اندازد و از همین روی، نتیجه بررسی صلاحیت این دو نفر در فهرست اعلام شده به وزارت کشور خالی می‌ماند.
پس از بررسی‌هایی که در شب اعلام نتایج و روز ۲۳ دی ماه صورت می‌گیرد، مجدداً مستندات پرونده هر دو نماینده با حضور آنان در شورای نگهبان و توضیح در خصوص موارد مطروحه مورد بررسی قرار می‌گیرد و هیأت مرکزی نظر اولیه خود را تأیید می‌نماید. این نظر با تأخیر دو روزه به وزارت کشور ارسال و در رسانه‌ها منتشر می‌گردد.
حالا شورای نگهبان از سوی بخش های مختلف جامعه اعم از سیاسیون، رسانه ها، کنشگران سیاسی و برخی تشکل ها مورد سؤال است که چرا علیرغم مطرح بودن مباحث مختلف پیرامون اقدامات و عملکرد «غلامرضا تاجگردن» در حوزه اقتصادی که بسیاری از اسناد آن را طی هفته گذشته و روزهای اخیر می توان در فضای مجازی مشاهد کرد از جمله مطرح شدن نام وی در پرونده بانک سرمایه، بحث خرید و فروش قیر از طریق یکی از زیر مجموعه های نفت پاسارگارد و پرونده آتیه صبا نام وی در میان تایید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس یازدهم قرار گرفته است.
از طرفی در مورد «فریدون حسنوند» گفته می شود که او در ایجاد و تشدید اختلافات بین دزفول واندیمشک نقش عمده ای  داشته است تا جایی که به همراه شهردار دزفول دو شهر انقلابی وشهید پرور اندیمشک و دزفول را به درگیری کشانده اند. او همچنین ۸سال پیش بعد از دو دوره نمایندگی، رد لاحیت شد و نتوانست به مجلس برود. اکنون شورای نگهبان در مورد این دو نماینده که اتفاقا جزو نمایندگان با نفوذ مجلس هستند، مورد سؤال است.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
آه مظلوم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
همانطور که خرمشهر روخدا آزاد کرد
مگر اینکه خدالطفی کنه وگچساران رواز شر تاجگردون آزاد کنه
ان شاءالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
غیر خدا کمک کند و گرنه تاجگردون مملکت را خریده و مسخره کرده
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
مسئول محترم تابناک استان کهگیلویه و بویر احمد عزیز و محترم و بزرگوار در تاییدی آقای تاج گردون دیگر شکی وجود ندارد و شکی نمانده است اما شما بزرگوار و محترم مطالبی که از طرف آقای تاج گردون که می فرماید من از همان اول تایید صلاحیت شده بودم و ذوق زده هم نشدم !!! و مگر قرار بود که تایید صلاحیت نشوم !!! و... و گفته معاون محترم سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد که در تاریخ 22 دی ماه گفته بود تاکنون در مورد تایید صلاحیت آقای تاج گردون خبری به استان نرسیده و گفته فرماندار محترم گچساران که گفته بود در لیست ارسالی به فرمانداری گچساران جلو نام تاج گردون خط تیره آمده است!!!!!!!!!!!!! و نامه های آقای توکلی به ریاست محترم قوه قضائیه و شورای محترم نگهبان را کنار هم قرار دهید و خود تکلیف من بیچاره خواننده را مشخص کنید و باید در این مورد اذهان مردم روشن شود و بخصوص جناب آقای تاج گردون توضیح و از خود در پیشگاه ملت ایران دفاع و پاسخگو باشد و گرنه به ریش من خواننده مطالب رسانه ها خندیدن و ... است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
بابا اینقدر مردم را کودن و احمق و ... نپندارید!!!!!!!!!! مردم خیلی چیزها را می فهمند همین دو هفته مردم را دیدید؟!!!! چرا به اعتماد مردم اینگونه برخورد می کنید؟!!! به هر حال جناب تاج گردون باید حقایق را روشن کند تا مردم بفهمند که در این کشور چه می گذرد؟!!!!!
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
آغا هر کسی برای خدمت در جایی مفید به نظام است به نظر بنده که از حوزه انتخابی گچساران نیستم مصلحت مردم و تاج گردون در این است که تاج گردون نماینده گچساران نباشد و در استان دیگر نماینده شود یا وزیر شود چون متاسفانه خودش در گچساران مغرور شده که یاد خان های زمان شاه "وخیر" باشد و هم طرفداران او از تاج گردون سوءاستفاده کردند شما مدیرکل آموزش و پرورش استان را ببینید که دست چپ و راست خود را بلد نیست 8 سال مدیر کل آموزش و پرورش استان است ایشون انگاری مدیر کل نهضت سوادآموزی است!!! نظام تعلیم و تربیت استان را به قهقرا برد و بقیه افراد هم همینطور از تاج گردون سوء استفاده کردند بگو حداقل خودتان کنار روید و اداره ای دیگر پست بگیرید بنابراین به مصلحت استان کهگیلویه و بویراحمد نیست که تاج گردون یکی نمایندگان آن در مجلس شورای اسلامی باشد اصلا تاج گردون نظام خان خانی زمان شاه خائن را در استان کهگیلویه و بویراحمد زنده کرد بنابراین ما شورای محترم نگهبان می خواهیم ایشان را برای استانی دیگر تایید صلاحیت کند مردم مظلوم و خان گزیده کچساران گناه دارند که باز هم یک ..... برای آنها تعیین تکلیف کند
مجلس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
به گزارش «تابناک» در میان این نود نفر رد صلاحیت شده نام شش نفر که ریاست شش کمیسیون اصلی مجلس شورای اسلامی را در حال حاضر بر عهده دارند دیده می‌شود؛ تصورش را بکنید هم اکنون ریاست شش کمیسیون مهم مجلس شورای اسلامی در اختیار افرادی است که شورای نگهبان مستنداتی قطعی از دیدگاه ناظران استانی و ملی اش، دال بر مسائل مالی آنان در اختیار دارد! همه این مسائل اگر چه مایه حیرت و بهت افکار عمومی است؛ اما دو مساله بهت آورتر هم در این چند روز در این ارتباط، اتفاق افتاده است.

اولین مساله، خبر‌هایی است که به صورت جسته و گریخته در محافل سیاسی در باره تایید صلاحیت دو نفر از روسای کمیسیون رد صلاحیت شده شنیده می‌شود. خبر‌هایی که در صورت صحت، این پرسش را در بین افکار عمومی برمی انگیزد که چگونه است شورای نگهبان در یک فرایند چند ده روزه به رد صلاحیت این دو به دلیل مسائل مالی رای داده است، اما در فاصله چند روز از اعلام، از نظرش برگشته و مجددا آنان را تایید صلاحیت کرده است. ناشی از این پرسش گمانه زنی‌هایی در این باره در بین مردم بالا گرفته است که یا مستندات اولیه شورای نگهبان آنقدر که باید محکم و متقن نبوده است که این شورا بلافاصله از نظرش برگشته است و یا این دو رئیس کمیسیون با لابی و اعمال فشار شورای نگهبان را در شرایطی قرار داده اند و تایید صلاحیت خود را گرفته اند. اگر چه طبیعتا هر دو گمانه دور از شان شورای نگهبان است؛ اما با این وجود شایعه تایید صلاحیت این دو رئیس کمیسیون، مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و به نظر می‌رسد شورا لازم است در این مورد شفاف سازی کند که اولا این شایعه تایید صلاحیت این دو صحت دارد یا خیر و اگر دارد چه فرایندی درباره این دو رخ داده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
هماتطور که موحد را که دیگه اخرعمرش هست تایید کردند
.این راهم تایید کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
تاجگردون در استان فارس به فارس گردون مشهورست به خاطر لابیهای انتصابی در استان فارس
حق بین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
په چطور نیگوی عزیز دل حسنوند (نه تاج گردون آن یکی ) مسئله دار که شاید با او شریک جرم است تایید صلاحیت شده که ایگوی موحد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خبر مهم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
سخنگوی شورای نگهبان امروز اعلام کرده 92 نماینده رد صلاحیت شده هستند تاکنون 90 نفر بودند احتمالا تاج گردون و حسنوند به آنها اضافه شدند سایت پیگیری کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
با اطمینان اعلام می شود:
صلاحیت عدل هاشمی پور و غلامرضا تاجگردون ، احراز نشده است. این خبر در روز 23 بهمن به اطلاع آنان خواهد رسید.
متعجب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
موحد و تاجگردون برا رای گرفتن یه عده رو سر کار میذارند و حق یه عده که تو بهترین دانشگاها درس خوندند رو خوردن بازهم قراره به این روند بی عدالتی ادامه بدند بابا ما به تنگ اومدیم تو رو خدا به فکر این مردم باشید اخه اینا سیر نشدند
گچسارانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
درود با دکتر تاجگرددوووووووووووووووووووووووون
تا کور شود هر آنکه نتواند دید
این فشفشه ها اساب بازی بچه های ما هستند تا دلت بخاد در دیلم و گناوره ریخته

هر خانواده گچسارانی و باشتی حاضرند هر کدام بیست برابر این چیزی که در افتتاحیه ستاد دکتر تاگردون دید را هزینه نمایند
درد شما نه چندتا دو فشفشه است بلکه لشکر 12 هزار نفری حاضر در جشن افتتاحیه بود
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار