با نگاهی به  کتب و آثار کهن ادبیات ایران میتوان به روشنی ردپای  واژگان زبان لری را دید و این گواه صدقی بر ریشه دار بودن و اصیل بودن این زبان است.
کد خبر: ۷۳۷۵۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰ 24 April 2019

آنچه که در زیر آورده شده است یادداشت ارسالی مخاطبان تابناک کهگیلویه و بویراحمد است و این سایت محتوای آن را تایید یا تکذیب نمی کند. شما هم می توانید نظر خود را در تایید یا تکذیب این مطلب بیان کنید.
زبان لری بخشی از فرهنگ و هویت ماست،به هویت خود پشت پا نزنیم
بدون شک بسیاری از آداب،رسوم و فرهنگ هر جامعه و قومی با  زبان و واژگان آن زبان گره خورده و فراموش کردن یا بی اعتنایی به زبان مادری به خودی خود موجب از بین رفتن و فراموشی این فرهنگها و سنتها میشود.
زبان لری که عده ای سعی دارند آن را به عنوان گویش قلمداد کنند زبانی ریشه دار،،غنی،پرمحتوا و بسیار شیرین و موجز است که به جرات می توان گفت نزدیکترین زبان به ادبیات و زبان فارسی و تنها زبان باقی مانده از ادبیات کهن ایران میباشد که فارسی امروزی به نوعی تکامل یافته آن میباشد.
با نگاهی به  کتب و آثار کهن ادبیات ایران میتوان به روشنی ردپای  واژگان زبان لری را دید و این گواه صدقی بر ریشه دار بودن و اصیل بودن این زبان است.
متاسفانه عده ای از سر نادانی و عده ای عامدانه کمر به نابودی و محو این زبان زیبا و گویا بسته اند و در چند دهه ی اخیر این بی توجهی به زبان مادری شدت و حدت بیشتری یافته و اگر فرهنگ سازی مناسبی در این زمینه صورت نگیرد این‌ میراث گرانسنگ و کهن قوم بزرگ لر به بایگانی تاریخ سپرده خواهد شد.
عده ای تازه به دوران رسیده و بی اطلاع از فرهنگ غنی گذشته خود سعی دارند با آموزش زبان فارسی به فرزندان خود و نهی آنها از صحبت کردن به زبان مادری ژست متمدانه و روشنفکرانه به خود بگیرند ،غافل از اینکه چنین رفتاری نمادی از خودباختگی فرهنگی و نسیان هویتی است.
اینکه تصور شود صحبت کردن به زبان مادری باعث خجلت و سرافکندگی است به نوعی انکار سنتها،فرهنگها و میراث ماندگاری است که از نیاکان ما سینه به سینه منتقل شده تا به ما رسیده و حفظ این میراث گرانبها نشان از بلوغ فکری و اجتماعی ما دارد .
آنچه برای حفظ این میراث گرانبها از اهمیت و اولویت برخوردار است ،آموزش زبان مادری به فرزندان خود و تلاش برای ترویج آن در محافل علمی و ادبی میباشد.
امیر محبی فر ،سوم اردیبهشت ماه ۹۸
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
سیدعلی موسوی
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
درودوصدبدرود جناب دکتر. واقعا نبایدازاصل خوددوربشیم عشق است زنبان لری. خوب گفتی ککی باعرضه م. درودبرلروزبون شیرین لریش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
گپ پیک نزن
چرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
لری لهجه هست نه زبان
فرهخآث
|
United States
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
لری و بتبع ,لرآن هویت اصلی دو کشور ایرآن و ایرآک هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار