کد خبر: ۶۱۷۹۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۷ 12 June 2018
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد در خصوص بروز بیماری دامی تب سه روزه گاوی به دامداران استان هشدار داد.

عبدالله بهمنش روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیماری تب سه روزه یک بیماری ویروسی و عفونی دامی غیرقابل انتقال به انسان است و تنها در گاو و گاومیش بروز می‌کند.
وی با اشاره به اینکه داروهای لازم برای درمان بیماری سه روزه گاوی در داروخانه های دامی استان وجود دارد، گفت: دامداران با مشاهده هرگونه بیماری دامی به شبکه دامپزشکی مراجعه کنند.
بهمنش افزود: با توجه به فرارسیدن فصل گرما، احتمال شیوع بیماری تب سه روزه در دام های سنگین وجود دارد.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال تغییرات اقلیمی بر اثر بارش های مستمر در استان به وجود آمد احتمال شیوع این بیماری در فصل تابستان بیشتر است.
بهمنش تصریح کرد: گسترش این بیماری بستگی به جمعیت حشرات ناقل و شدت و مسیر بادهای غالب فصلی دارد که موجب انتقال حشرات به سایر مناطق می‌شود.
وی یادآور شد: بیماری تب سه روزه خیلی کشنده نیست و بسیاری از دام هایی که به این بیماری مبتلا می شوند در بعضی مواقع بدون نیاز به مراقبت های کلینیکی، درمان و در بعضی موارد نیز به مراقبت های لازم در کلینیک ها احتیاج دارند.
این مسوول با اشاره به اینکه این بیماری موجب می شود تب دام مبتلا شده به 40 تا 41 درجه سانتیگراد برسد، عنوان کرد: بالا رفتن تب به صورت مرحله ای بوده که هر مرحله 12 تا 18 ساعت طول می کشد و ممکن است این چرخه تا سه مرتبه تکرار شود.
بهمنش قطع اشتها، کاهش شیر، یبوست، ریزش ترشحات غلیظ و چسبنده از بینی و همچنین ریزش ترشحات آبکی چشم را از جمله علایم بیماری تب سه روزه ذکر کرد و گفت: در مرحله آخر بیماری عضلات ناحیه گردن، پشت و شانه دام مبتلا دچار گرفتگی شده و در پاها نیز لنگش ایجاد می کند.
بیش از یک میلیون رأس دام سبک و سنگین در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار